Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

O trenažeru

Od roku 2014 se začal k výcviku záchranných psů využívat objekt bývalé pohraniční roty v k. ú. Poštorná, který poskytoval jak sutinové, tak i plošné prostory a možnosti pro výcvik záchranných psů.

        Stalo se

  • V roce 2015 uzavřela Jihomoravská brigáda s Lesy ČR první smlouvu o výpůjčce objektu na 1 rok. Začalo období úklidu areálu. Ve spolupráci s Lesy ČR jsme postupně vyvezli 30 nákladních aut odpadu.
  • Smlouvy o výpůjčce objektu se prodlužovaly až do konce roku 2018. S budováním trenažeru pomáhají ostatní složky IZS. Velké díky patří HZS ČR za pomoc a poskytnutí těžké techniky.
  • Od roku 2019 v platnosti smlouva s Lesy ČR o využití objektu v k. ú. Poštorná pro výcvik záchranných psů a složek IZS ČR na dobu 10 let.
  • V roce 2020 za finanční podpory Jihomoravského kraje došlo k oplocení celého areálu. Opravu plotu v délce 650 m provedla firma "plotové centrum Kopeček s.r.o.". Naši členové pracovali na odstranění náletů, křovisek a stromů po celé trase oplocení.
  • Na přelomu roku 2020 a 2021 započaly práce na vytvoření plnohodnotného zázemí. Za podpory vedení Jihomoravského kraje, stavební firmy pana Libora Macky a maximálního úsilí našich členů byly práce úspěšně dokončeny.
  • Hlavním úkolem roku 2023 bylo rozšíření venkovní Sutiny I. a vznik Sutiny II. s cílem vytvoření sutinového prostoru pro konání soutěží a zkoušek nejvyššího stupně jak v rámci ČR , tak i na poli mezinárodním.

 

Současnost

Pro běžné občany na první pohled možná neudržovaný objekt mající své lepší časy již za sebou. Pro nás "kynology - záchranáře" místo výcviku, aktivního odpočinku a pro mnohé dnes již zkrátka srdcová záležitost. Za dnešní podobou celého areálu se skrývá mnoho hodin práce a obrovské úsílí lidí, kteří si našli společný zájem, a to vybudovat místo, které poskytne co možná nejlepší prostory pro výcvik sutinových záchranných psů.

Trenažer IZS Poštorná dnes využívá mnoho kynologických organizací spolu s Policií ČR, Psovody PČR, PČR SPJ, HZS ČR a JSDH.

 

 

Dvoupodlažní budova bývalé pohraniční stráže plná úkrytů. Otevřené pro štěňátka, polouzavřené až úplně uzavřené pro psí mazáky. Paletiště, které dokáže mnoho psů dost potrápit. Skříně ukryté „v podlaze“, pachově náročné pneumatiky. A nechybí zde ani klasiky jako jsou: skříňové sekce, úkryty na začátku terénu a všemi oblíbené PETkoviště.

 

Sklep se může na první pohled zdát na úkryty chudší ale nenechte se zmást. Přítmí sklepních prostorů místy střídá naprostá tma. Sestoupení do bývalé kotelny po nestabilních paletách prověří nervovou soustavu zvláště u mladých psů . Místnost plná palet a pneumatik následně otestuje baletní schopnosti obou. Jak psa tak psovoda. Přidejte si k tomu nějakou tu výšku a o zábavu je postaráno.

Před budovou už začíná přituhovat a kdo se těšil na sutinové vyhledávání může být i na malém prostoru plně uspokojen. Na pohyb NE-jednoduchá a pachově zajímavá Sutina I. potěší oko každého psího záchranáře. Mimo jiné zde naleznete také úkryty s možností založení osob přímo z budovy. Pro úvodní rozehřátí dobře poslouží betonové pražce na tzv. „náměstíčku roty“. Časem tento materiál oživí budující se Sutinu II. I v této podobě si zaslouží nejen zmínku ale především využití ze strany psovodů. Proti náměstí nová Sutina II. Prozatím ve výstavbě ale i tak funkční a plná úkrytů. Skruže, záhraby, betonové pražce a výšky , které opravdu nepřehlédnete.

 

K tomu možnost využití našeho zázemí. Suchý záchod, užitková voda, elektřina z vlastního zdroje a nově vybudovaná sprcha na vlastní pohon, to vše tu čeká pro opravdu skutečné nadšence do záchranařiny. Pro psí parťáky možnost ustájení v nových kotcích. Pro psovody klubovna s plně vybavenou kuchyňskou linkou a spaní v útulných pokojích na opravdových matracích. A to už je luxus. Pro dlouhé kynologické debaty pod hvězdami, ve skrytu pěstěné skalky , pak posezení s ohništěm.

Rota se stále mění a čeká nás ještě hromada práce. Přesto věříme, že se nemáme za co stydět.


<< květen 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce