Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Psovod se při práci v ploše pohybuje normálním krokem, běhání není dovoleno. Psovod obdrží detailní nákres terénu s jasně rozpoznatelnými hranicemi. Poté si zvolí taktiku. Terén nesmí obcházet po hranici.
Pes má terén prohledávat výpady do obou stran dle pokynů psovoda.
K úspěšnému splnění zkoušky je vždy nutné nalézt všechny hledané subjekty v rozsahu daného stupně zkoušky. Označování osoby je možné štěkáním, nálezkou nebo volným značením. Způsob označování osoby psem hlásí psovod rozhodčímu při hlášení před zahájením práce. V případě volného značení nalezené osoby, psovod taktéž oznámí rozhodčímu vzorec chování psa. Pokud však pes nalezenou osobu označí jiným než předem nahlášeným způsobem, hodnotí se toto označení maximálně ve známce uspokojivě.
S odkazem na praxi je od účastníků zkoušek vyžadován v rámci speciálních prací krátký strategický pohovor mezi rozhodčím a psovodem. Pohovor musí obsahovat vstupní popis situace od rozhodčího a následující taktické a bezpečnostní otázky psovoda. Informace od rozhodčího mohou pro pátrání poskytnout určité indicie (nesmí být ale úmyslně chybné nebo zavádějící, ani však jednoznačně navádějící ke zcela konkrétnímu místu – úkrytu hledaných osob). Psovod by měl na základě dostupných informací zhodnotit situaci a rozhodčímu sdělit taktiku pro nasazení psa, a to i s ohledem na typ terénu a povětrnostní podmínky.
Pes je při pohovoru odložen nebo uvázán na vhodném místě dle volby psovoda. Strategický pohovor, následná taktika psovoda včetně závěrečného brífingu po hledání jsou hodnoceny v rámci jistoty psovoda a plánovitosti při průzkumu terénu. Časový limit pro nasazení v terénu se počítá od momentu, kdy se psovod v rámci rozhovoru začíná ptát na strategické informace a stanovuje taktiku pro hledání. Úvodní popis situace od rozhodčího se do časového limitu nezapočítává.
Psovodovi je dovoleno práci v terénu přerušit, aby mohl psovi očistit hlavu, oči a nos, či mu dát napít. Přestávku však musí rozhodčímu smluveným pokynem nejdříve oznámit a nesmí tak učinit, když pes zřetelně pracuje na dohledání nálezu. Tyto přestávky se však započítávají do časového limitu.