Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Základní podmínkou záchranného stopování je nalezení osoby kladeče na konci stopy.
Proto i bodová hodnota pro označení osoby je postavena tak, aby při nenalezení osoby pes nesplnil limit zkoušky.
Stopu může pes sledovat na stopovací šňůře nebo na volno, s postrojem libovolného typu nebo na obojku, vždy však psovod následuje psa s odstupem 10 m. Pro hodnocení práce je zásadní, aby pes stopu sledoval s chutí, se zájmem a bez nejmenší známky donucení.
Psovodovi je dovoleno práci na stopě přerušit, aby mohl psovi očistit hlavu, oči a nos, či mu dát napít. Přestávku však musí rozhodčímu smluveným pokynem nejdříve oznámit a nesmí tak učinit, když pes zřetelně pracuje na lomu nebo se blíží k nalezené osobě. Jako vhodnou dobu pro přestávku, pokud ji psovod považuje za nutnou, lze využít čas po označení a nahlášení nalezeného předmětu. Tyto přestávky se však započítávají do časového limitu.
Terény pro kladení stop jsou přírodního charakteru, podle stupně náročnosti jsou stopy vedeny přes různorodé terény (např. osení, louka, les, oranice, zahrada, sad, lesní nebo polní cesta) bez ohledu na terénní překážky (stojící stromy, povalené stromy, hustší porost, malé potoky apod.).
Označení předmětů a osoby je dovoleno provést některou z níže uvedených variant způsobů označení. Způsob označení předmětů a osoby hlásí psovod rozhodčímu před stopou. V případě volného značení nalezené osoby, psovod taktéž oznámí rozhodčímu vzorec chování psa, v případě značení osoby nálezkou, oznámí, kdy psu nálezku nasadí.
Pokud však pes nalezené předměty nebo nalezenou osobu označí jiným než předem nahlášeným způsobem, hodnotí se toto označení maximálně ve známce uspokojivě.
Při označování předmětů nebo osoby polohou, musí pes setrvat u nalezeného předmětu nebo u nalezené osoby až do příchodu psovoda v pozici vleže, vsedě nebo ve stoje Pes musí pozici zaujmout okamžitě a samostatně, u nalezené osoby se musí chovat klidně a neobtěžovat ji.
Předměty je možné označovat polohou, aportováním nebo uchopením a setrváním na místě.
Pokud pes označuje nalezené předměty uchopením, může je buď aportovat k psovodovi, nebo s nimi setrvat na místě v určité poloze. Střídání aportování nebo setrvání na místě u rozličných předmětů v průběhu stopy není chybou, avšak nalezený předmět musí pes v obou případech vždy bez váhání a samostatně uchopit.
Osobu je možné označovat štěkáním, polohou nebo nálezkou. Při označování nalezené osoby štěkáním je vyžadováno samostatné a dostatečné značení u osoby až do příchodu psovoda ke psu, kombinace štěkání psa se zaujetím polohy např. vleže není chybou.
Označování nalezené osoby na stopě nálezkou psa se řídí obdobnými pravidly jako u dalších kategorií pachových prací. Nálezku musí mít pes upnutou na krku již při uvedení na stopu.
Rozhodčí je povinen stopování ukončit při ovlivňování psa vodítkem nebo nevhodnými povely, křičením, po předcházejícím napomenutí podmíněném srážkou bodů. Dále je stopa ukončena při malém zájmu psa a při opuštění trasy stopy více jak na 10 metrů. Naproti tomu při vyčerpání časového limitu v posledním úseku je možno psa, který dále na stopě intenzívně pracuje, nechat dojít do konce.