Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sutina

ZKOUŠKY ZÁCHRANNÝCH PRACÍ V SUTINÁCH

Provádění záchranných prací v sutinách se řídí základními prováděcími ustanoveními pro speciální cviky s upřesněními odpovídajícím danému stupni zkoušky.

K úspěšnému splnění zkoušky je vždy nutné nalézt všechny hledané subjekty v rozsahu daného stupně zkoušky. Označování osoby je možné štěkáním, nálezkou nebo volným značením. Způsob označování osoby psem hlásí psovod rozhodčímu při hlášení před zahájením práce. V případě volného značení nalezené osoby, psovod taktéž oznámí rozhodčímu vzorec chování psa. Pokud však pes nalezenou osobu označí jiným než předem nahlášeným způsobem, hodnotí se toto označení ve známce maximálně uspokojivě. 

 S odkazem na praxi je od účastníků zkoušek vyžadován v rámci speciálních prací krátký strategický rozhovor mezi rozhodčím a psovodem. Rozhovor musí obsahovat vstupní popis situace od rozhodčího a následující taktické a bezpečnostní otázky psovoda. Informace od rozhodčího mohou pro pátrání poskytnout určité indicie (nesmí být ale úmyslně chybné nebo zavádějící, ani však jednoznačně navádějící ke zcela konkrétnímu místu – úkrytu hledaných osob). Psovod by měl na základě dostupných informací zhodnotit situaci a rozhodčímu sdělit taktiku pro nasazení psa, a to i s ohledem na typ terénu a povětrnostní podmínky.

Pes je při rozhovoru odložen nebo uvázán na vhodném místě dle volby psovoda. Strategický rozhovor, následná taktika psovoda včetně závěrečného brífingu po hledání jsou hodnoceny v rámci jistoty psovoda a plánovitosti při průzkumu terénu. Časový limit pro nasazení v terénu se počítá od momentu, kdy se psovod v rámci rozhovoru začíná ptát na strategické informace a stanovuje taktiku pro hledání. Úvodní popis situace od rozhodčího se do časového limitu nezapočítává.

 Psovodovi je dovoleno práci na sutině přerušit, aby mohl psovi očistit hlavu, oči a nos, či mu dát napít. Přestávku však musí rozhodčímu smluveným pokynem nejdříve oznámit a nesmí tak učinit, když pes zřetelně pracuje na dohledání nálezu. Tyto přestávky se však započítávají do časového limitu.


<< říjen 2023 >>
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nejbližší akce