Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

In memoriam

Místo pro vzpomínku na kamarády s velkým srdcem.

Honza Pokorný
 
Dne 7. 6. 2021 odešel do kynologického nebe náš kamarád a zakládající člen Jihomoravské záchranné brigády pan Jan Pokorný Ms. Honza byl nejen skvělý psovod, který rozuměl psí duši, ale dokázal nám své zkušenosti předávat a měl radost, pokud se ostatním pod jeho vedením dařilo. Kynologii a výcviku psů se začal věnovat v roce 1974, kdy si pořídil prvního psa, německého ovčáka jménem Cesar Orthys CS, se kterým splnil nejvyšší všestranné zkoušky ZVV3. Honza nebyl jen záchranář, kynologii nerozděloval na záchranný nebo všestranný výcvik, pro něj byl výcvik v prvé řadě zábava. Svoje stopařské umění ukázal se psem Ferdou Černá Tarantule na MS v chorvatském Samoboru, kde získal vysoce zasloužený titul Mistra světa ve stopování a mnozí mezinárodní účastníci zde díky němu viděli poprvé práci psa bez vodítka. V roce 2010 pomohl na MS v Žatci 4. místem svému družstvu k vítězství.
 
 
Jen s Ferdou se zúčastnil 36 závodů a vrcholových soutěží u nás i ve světě. Byl 3x na MS IRO, na MS FCI, 2x na Mistrovství MSKS ve stopařích a nesmím zapomenout na MR ZP, kde soutěžil se psem Dan Garbiar CS. Na Mistrovství Slovenska v Donovalech obsadil s Ferdou 1. místo a stal se mistrem Slovenska pro rok 2010. Na Intercupech Humanity získal třikrát 2. místo a jednou 1. místo.
Všestrannost výcviku byla pro něj vším, splnil zkoušky ZVV3, IPO3, zkoušky lavinové, stopařské, obranářské a další. Srdcem však zůstával záchranářem a hlavně stopařem. S vedením výcviků pomáhal svými radami i názornými ukázkami. Nikdy neučil nic, co sám nezkusil. Jeho kamarádský přístup a úsměv nám bude chybět. Jako jeden z mála se mohl pyšnit titulem Šampion ve výkonu záchranných psů ČR. Svůj domovský cvičák v Moravské Nové Vsi vybudoval vlastníma rukama a byl na něj patřičně hrdý. Byl řemeslně zručný, a tak všechny překážky potřebné k výcviku vyrobil sám. Se svojí ženou Jitkou organizoval výcvikové tábory, kde se psovodi pod jeho vedením rychle posouvali vpřed. Psi a jejich výcvik, to byl jeho život a my jsme mu za to vděčni. To vše je najednou pryč a zůstanou jen vzpomínky. Vzpomínky na skromného člověka s velkým srdcem. Bylo nám s ním dobře, měli jsme ho rádi. Honzo, budeš nám chybět.
 
Čest Tvé památce.
 
 
Střípky úspěchů

 

Mistr světa RH-FB 2008

Na mistrovství světa IRO 2008 v Chorvatsku zvítězil Jan Pokorný z Moravské Nové Vsi s Ferdou Černá Tarantule.

Nejúspěšnější český kynolog v kategorii stopařů 2008 Jan Pokorný tak zúročil nejlepším možným způsobem léta intenzívního výcviku německých ovčáků, převážně ve stopách. Skromný a nenápadný psovod ohromil všechny přihlížející již způsobem provedení vylosované stopy. Terény v chorvatském Samoboru téměř vylučovaly jakoukoli precizní práci a neúspěšné úvodní výsledky jen tyto předpoklady potvrzovaly. V místy vysokém a křovinatém porostu padla psovodova volba na práci "na volno", tedy bez stopovací šňůry. A tento způsob stopování, který řada přihlížejících psovodů viděla poprvé v životě, přinesl nejen uznalý potlesk na konci stopy, ale i vysoce zasloužený titul mistra světa 2008.

Český pohár ZZS

Dne 15.10.2011 pořádala ZBK Zlínského kraje Český pohár v záchranném stopování podle Zkoušky ZZS2.Závodu se zúčastnili tři psovodi: Jan Pokorný se psem NO Ferda Černá tarantule, Miloslav Čeněk st. s NO Quidem z Třešňáku a Lucie Dlouhá s fenou australského ovčáka All Eyes on Me Diandra. Závodníky doplnila trojice zkouškařů: Zuzana Rozová s fenkou malého knírače, Bronislav Přibyl s labradorkou a Miloslav Hušek s dvouletou fenkou holandského ovčáka, kteří přišli splnit zkoušku ZZS1. Stopy byly položeny na podrostlé podmítce, prostřídané strništěm a oranicí, zkouškaři měli o něco jednodušší oranici a trávu. Počasí bylo pro stopování téměř ideální, což se projevilo i na bodovém hodnocení nejzkušenějších závodníků. Poslušnosti a závěrečné vyhodnocení pak probíhaly na cvičišti ZKO Zašová. V závodě zvítězil a ocenění za první místo si zaslouženě odvezl Jan Pokorný s Ferdou, o pouhé dva body hůře a tím pádem na druhém místě skončil Miloslav Čeněk s Quidem a třetí místo obsadila Lucie Dlouhá s Androu. Zkoušku se zápisem ZZS1 úspěšně dokončila pouze Zuzana Rozová. Děkujeme rozhodčím a kladečům za celodenní práci,závodníkům za sportovní vystupování a v neposlední řadě i sponzorům za podporu celé akce.


<< červenec 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejbližší akce